Onleihe — darmowe książki, audiobooki i filmy po niemiecku

Wielu z nas uważa naukę języków obcych za kosztowne zajęcie. Nic dziwnego – ceny korepetycji, kursów językowych, podręczników i materiałów obcojęzycznych potrafią czasami przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście, dzięki Internetowi mamy możliwość korzystania z wielu bezpłatnych źródeł wiedzy, takich jak na przykład kanały na YouTube, grupy i profile na serwisach społecznościowych, portale czy biblioteki internetowe. Jedną z nich jest Onleihe – niemieckojęzyczna biblioteka udostępniona przez Goethe-Institut w Polsce.

Jak zacząć korzystać z Onleihe?

Aby rozpocząć swoją przygodę z biblioteką, należy:

  • odwiedzić stronę https://www.goethe.de/ins/pl/pl/index.html;
  • wejść w zakładkę Kultura -> Serwis -> Onleihe– Biblioteka Internetowa;
  • bezpłatnie zarejestrować się w serwisie Mein Goethe.de;
  • przejść do zakładki Moja biblioteka Onleihe i zalogować się. 

Po zaakceptowaniu regulaminu możemy rozpocząć poszukiwania interesujących nas materiałów. Warto też pobrać aplikację, dzięki której zyskamy dostęp do zbiorów również na smartfonie lub tablecie. Biblioteka jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a korzystanie z niej bezpłatne. Po znalezieniu interesującej nas pozycji w wyszukiwarce wystarczy kliknąć przycisk Jetzt ausleihen (Borrow now) i pobrać ją lub odtworzyć bezpośrednio w przeglądarce. Jeśli nie jest ona aktualnie dostępna, można ją zarezerwować – otrzymamy wtedy wiadomość o ponownym jej pojawieniu się na wskazany adres e-mailowy. 

Jednocześnie można wypożyczyć 10 tytułów, na czas od dwóch godzin do czternastu dni, w zależności od rodzaju materiału. Co ważne, nie musimy pamiętać o zwrocie publikacji – dostęp wygasa automatycznie po upływie okresu wypożyczenia. Strona biblioteki domyślnie wyświetla się w języku niemieckim, co daje nam dobrą okazję do poćwiczenia naszych umiejętności już na etapie szukania materiałów, jednak w razie trudności dostępna jest ona również w innych językach, na przykład angielskim, hiszpańskim lub francuskim (chociaż niestety nie w polskim).

Co znajdziemy w bibliotece Onleihe?

Wśród zbiorów biblioteki znajdują się:

  • e-booki – między innymi takie znane dzieła literatury niemieckojęzycznej, jak
    Der Prozeß Franza Kafki, Die Leiden des jungen Werther Johanna Wolfganga von Goethego czy Doktor Faustus Thomasa Manna, jak również współczesna literatura dla dorosłych, na przykład Am Ende des Schweigens Charlotte Link czy Im Namen der Lüge Horsta Eckerta.
  • e-literatura dla dzieci i młodzieży – między innymi lubiane przez czytelników Pampa Blues Rolfa Lapperta, Die Wunderfabrik – Jetzt erst recht! Stefanie Gerstenberger
    czy Mut. Machen. Liebe Hansjörga Nessensohna.
  • e-prasa– między innymi takie znane dzienniki jak Die Welt czy konkurencyjna Frankfurter Allgemeine Zeitung, a także magazyny, jak na przykład Der Spiegel, Deutsch perfekt czy Buch aktuell.
  • e-publikacje dla osób uczących się niemieckiego, jak na przykład uproszczone teksty
    do czytania, podręczniki do gramatyki itp., między innymi wydawnictwa Hueber.
  • e-audio, czyli audiobooki, na przykład słuchowiska z serii Deutsch perfekt Audio
    czy bajki.
  • e-music, czyli nagrania muzyczne, od piosenek dla dzieci i kolęd po muzykę klasyczną.
  • e-video, czyli filmy niemieckojęzyczne, jak na przykład Anne Frank – Die ganze Geschichte czy Der Junge muss an die frische Luft, często z niemieckimi lub angielskimi napisami.

Dostępny jest opis każdej pozycji, zawierający najważniejsze informacje, jak na przykład ilość stron lub czas trwania, zarys fabuły, rozmiar pliku, kategoria czy, w wielu przypadkach, ocena użytkowników. Zbiory biblioteki są regularnie uzupełniane o nowe pozycje, do sprawdzenia w zakładce Neuzugänge.

Dlaczego warto korzystać z Onleihe?

Dla osób uczących się języka swobodny dostęp do oryginalnych materiałów obcojęzycznych jest nie do przecenienia. O ile na początku  nauka z podręcznikiem i na lekcjach może wystarczyć (chociaż urozmaicone metody na pewno pomogą zwiększyć jej efektywność), o tyle w miarę zdobywania wyższych poziomów zaawansowania korzystanie z innych źródeł staje się bardzo ważne, a wręcz niezbędne. Dzięki Onleihe uczący się języka niemieckiego mają bezpłatny dostęp do ogromnej ilości legalnych materiałów niemieckojęzycznych bez wychodzenia z domu. Pozwala to wzbogacić i uatrakcyjnić stosowane dotychczas metody nauki, w dodatku szybko, wygodnie i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co więcej, regularne korzystanie z jej oferty pomoże poszerzyć swoją znajomość literatury i kultury niemieckiej. 

Bibliotekę z pewnością docenią również studenci filologii germańskiej, którzy mogą dzięki niej w łatwy sposób dotrzeć do wielu potrzebnych na zajęcia materiałów. Możliwość korzystania z Onleihe także na smartfonie lub tablecie pozwala na swobodny dostęp do interesujących nas źródeł, również poza domem. Dzięki szerokiej i urozmaiconej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Jeśli więc jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić Onleihe, koniecznie ją sprawdźcie i podzielcie się wrażeniami w sekcji komentarzy!  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *