Tandem językowy – darmowa forma nauki języków obcych

Szukasz sprawdzonego sposobu na naukę języka obcego? Tandem językowy to idealne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie języka obcego w praktyce i poznanie ludzi z całego świata.

Powszechny dostęp do Internetu sprawia, że nauka języka obcego nie musi ograniczać się jedynie do korzystania z podręczników. Szeroki wybór aplikacji mobilnych i platform do nauki języka obcego pozwala w efektywny i ciekawy sposób przyswajać wiedzę. Jedną ze sprawdzonych możliwości jest tandem językowy, który polega na wzajemnym uczeniu się przez partnerów, którzy na co dzień posługują się różnymi językami. Metoda ta skutecznie rozwija biegłość językową, płynność mówienia i umiejętność rozumienia ze słuchu. Jeżeli czujesz, że obecna metoda nauki języka obcego jest monotonna i nieskuteczna, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tandemie językowym.

Tandem językowy – jak to działa ?

Tandem językowy to metoda nauki polegająca na wzajemnym uczeniu się języka obcego. Sposób przekazywania wiedzy jest oparty na tym, że jeden uczestnik tandemu uczy drugiego swojego języka ojczystego i na odwrót. Ta metoda nauki pozwala na używanie języka obcego w praktyce i wzajemne motywowanie się do poszerzania wiedzy.

Twórcy aplikacji Tandem zainspirowani tą innowacyjną metodą stworzyli darmową aplikację, dzięki której ludzie z całego świata mogą wymieniać się wiedzą i skutecznie uczyć się języków obcych. Aplikacja Tandem jest dostępna zarówno na smartfony, jak i w wersji online. Podczas rejestracji wybierasz swój język ojczysty, języki obce, którymi biegle się posługujesz, oraz język, którego chcesz się nauczyć. Dodatkowo możesz podać informację, na jakie tematy lubisz rozmawiać, jakiego partnera do nauki szukasz i jakie są Twoje cele językowe. Po zarejestrowaniu się i znalezieniu odpowiedniego partnera do nauki macie możliwość rozmowy przy użyciu czatu, nagrań głosowych oraz rozmów wideo. Wspólna nauka i chęć poznania nowego języka obcego sprawiają, że w krótkim czasie możesz przełamać barierę językową i uzyskać płynności w posługiwaniu się wybranym językiem obcym.

W Internecie z łatwością znajdziesz platformy, które pozwolą Ci na naukę wybranego języka obcego. Jeżeli Twoim celem jest nauczenie się języka niemieckiego koniecznie zajrzyj na darmową platformę https://www.vhs-tandem.de/, na której znajdziesz wiele ciekawych osób, które z chęcią nauczą Cię języka niemieckiego w zamian za naukę języka polskiego, czy innego języka, którym biegle władasz.

Jak znaleźć partnera do nauki?

Dostęp do Internetu daje wiele możliwości na znalezienie partnera do nauki języka obcego. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest rozpoczęcie nauki przy użyciu aplikacji mobilnej lub platformy językowej, czego przykładem może być wspomniana powyżej aplikacja Tandem. Kolejnym skutecznym sposobem na znalezienie partnera do nauki jest dołączenie do for dyskusyjnych, czy stron poświęconych nauce języków obcych. Takie grupy z łatwością znajdziesz w mediach społecznościowych.

Przy wyborze partnera warto na samym początku ustalić, czego od siebie oczekujecie, ile czasu możecie poświęcić na wspólną naukę oraz w jakich porach dnia jesteście dostępni. Jasne zasady i wspólny cel to połowa sukcesu we wzajemnej nauce języka obcego. Przy wyborze partnera warto również szukać osoby o wspólnych zainteresowaniach, ponieważ łatwiej znaleźć wspólne tematy do rozmów i dostrzec efekty, jakie daje korzystanie z tandemu językowego.

Tandem językowy – u kogo się sprawdzi i jak z niego korzystać?

Tandem językowy to metoda, która sprawdzi się u osób, które preferują innowacyjne metody nauki i są gotowe czerpać wiedzę od innych, ale także dawać coś od siebie – być jednocześnie uczniem, jak i nauczycielem. Osoby decydujące się na naukę poprzez tandem językowy powinny być konsekwentne w dążeniu do wyznaczonego celu i wykazywać zaangażowanie. Brak interakcji i wspólnych rozmów sprawi, że metoda ta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Decydując się na naukę w oparciu o tandem językowy warto skorzystać z poniższych wskazówek, które pozwolą na efektywną naukę i szybsze osiągnięcie założonego celu:

 • Jeżeli jesteś osobą początkującą lub nie mówisz biegle w wybranym języku, naucz się na pamięć paru praktycznych zwrotów i swojej autoprezentacji. Dzięki temu zwiększysz swoją pewność siebie i łatwiej przełamiesz barierę językową.
 • Podczas spotkania korzystaj ze słownika, pozwoli Ci to na swobodniejszą komunikację z partnerem i naukę nowych słówek.
 • Zapisuj nowe słówka i powtórz je po spotkaniu. Podczas kolejnego spotkania postaraj się użyć poznane słówka w praktyce, dzięki czemu łatwiej je przyswoisz i zapamiętasz na dłużej.
 • W przypadku spotkania na żywo nagraj rozmowę, oczywiście jeżeli Twój partner zgodzi się na nagrywanie. Odsłuchanie nagrania po spotkaniu pozwoli na sprawdzenie wymowy, monitorowanie postępów w nauce, jak i wyłapanie swoich błędów.

Zalety i wady tandemu językowego

Jak każda metoda nauki również tandem językowy ma swoje plusy i minusy. Do zalet tandemu językowego zaliczamy:

 • Nauka języka obcego od native speakera, dzięki któremu szlifujesz wymowę, poznajesz praktyczne zwroty i mowę potoczną.
 • Darmowy sposób na poszerzenie wiedzy w zamian za naukę języka, którym biegle się posługujesz.
 • Nawiązanie relacji z ludźmi z całego świata, które mogą zaowocować długoletnią przyjaźnią.
 • Powszechny dostęp do Internetu, wielość aplikacji i platform do nauki języka w oparciu o tą innowacyjną metodę.
 • Możliwość nauki języka obcego z dowolnego miejsca na ziemi i w dowolnym czasie.

Metoda ta ma oczywiście swoje wady, do których zaliczamy:

 • Problem ze znalezieniem odpowiedniego partnera, który będzie zainteresowany nauką polskiego.
 • Brak wspólnych tematów do rozmów i zaangażowania w nauce języków obcych.
 • Problem z efektywnym przekazaniem wiedzy, min, nauczeniem partnera gramatyki, czy wymowy języka polskiego.

Tandem językowy to ciekawa i przynosząca widoczne efekty forma nauki języków obcych, która pozwala na doskonalenie umiejętności językowych, poprzez integrację i kontakt z innymi kulturami. Stanowi idealne uzupełnienie tradycyjnych metod nauczania i pozwala na praktyczne wykorzystanie wiedzy. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego partnera, zaangażowanie i motywacja do nauki. Dołączenie do tandemu to najlepszy sposób na sprawdzenie, czy ta metoda sprawdzi się w Twoim przypadku. 

Zostaw komentarz przez Facebooka

Najnowsze wpisy

Obserwuj nas na Facebooku