Trzy kanały do nauki języka niemieckiego na YouTube, które musisz znać!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Studiowanie opasłych tomów, wkuwanie tabelek ze słówkami, przesiadywanie na nudnych lekcjach w szkole? Na szczęście obecnie pasjonaci nauki języków obcych mają do dyspozycji mnóstwo przyjemniejszych, ciekawszych, a co ważniejsze efektywniejszych metod. Jedną z nich jest bez wątpienia nauka z wykorzystaniem profesjonalnych kanałów na YouTube.

Dlaczego nauka z YouTube?

Wybierając tę metodę, uczymy się języka wykorzystując najbardziej naturalny sposób: przez słuchanie. Podobnie jak wtedy, kiedy jako dziecko przyswajaliśmy sobie nasz język ojczysty! Jest to również ratunek dla wiecznie zabieganych – wystarczy smartfon z dostępem do Internetu i słuchawki i możemy zaczynać naukę, czy to w autobusie, czy stojąc w kolejce w sklepie, czy spacerując z psem. Nie mamy też narzuconych ram czasowych – uczymy się wtedy, kiedy znajdziemy chwilę. Metodę tę docenią również osoby, które z różnych względów muszą zaciskać pasa. Nauka języków obcych potrafi nadszarpnąć budżet, ale na szczęście dzięki Internetowi nie trzeba z niej rezygnować, kiedy nasz portfel świeci pustkami. Z większością kanałów na YouTube możemy się uczyć bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Dzięki ich różnorodności każdy znajdzie dla siebie coś interesującego, a przecież nauka nie musi (i nie powinna!) być nudna.

Z tymi kanałami nauka niemieckiego to przyjemność!

Wybór kanałów jest ogromny, ale poniższe trzy zasługują na szczególną uwagę:

Dein Sprachcouch

Źródło: YouTube

Jego autorka, Maria, pochodzi z Rosji, ale jej niemiecki mógłby zawstydzić niejednego rodowitego Niemca! Przygotowujesz się do egzaminu z języka niemieckiego i szukasz pomocy w napisaniu perfekcyjnego listu lub wygłoszeniu prezentacji, która zwali komisję z nóg? Na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Marzysz o znalezieniu pierwszej pracy w języku niemieckim? Z Marią nauczysz się, jak umawiać terminy spotkań, przeprowadzać rozmowy telefoniczne i napisać profesjonalnego maila. Na kanale znajdziesz też filmy, które pomogą poszerzyć słownictwo, poprawić rozumienie języka i wymowę, a także te bardziej swobodne i zabawne, których można posłuchać wracając do domu po ciężkim dniu.

Kanał Marii to raj dla estetów – filmy są perfekcyjnie przygotowane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Dodatkową zaletą są niemieckie napisy i dostępne do pobrania bezpłatne pliki PDF ze słownictwem omawianym w danym filmie. Warto odwiedzić powiązany z kanałem profil na Instagramie, na którym umieszczane są zabawne rolki, dzięki którym poznasz nowe słowa i zwroty wraz z poprawną wymową- a przy okazji poprawisz sobie humor!

Easy German

Źródło: YouTube

Masz za sobą wiele godzin nauki, kilka kursów językowych i zdanych egzaminów międzynarodowych, a jednak nadal trudno ci jest zrozumieć Niemców? Niestety, podręcznikowy niemiecki w konfrontacji z „tubylcami” często okazuje się niewystarczający. Z pomocą przychodzi Easy German, kanał prowadzony między innymi przez Cari, Janusza, Manuela i Isi.

Znajdziesz na nim głównie wywiady uliczne na przeróżne tematy: od planów na weekend, po poglądy polityczne. Dzięki nim możesz sprawdzić swój poziom rozumienia „żywego”, codziennego języka bez konieczności podróżowania do Niemiec, a także poszerzyć swoją znajomość tak zwanej Umgangssprache (mowy potocznej), w czym pomogą ci niemieckie i angielskie napisy. Dodatkowo, za symboliczną opłatą możesz otrzymać interaktywne ćwiczenia do każdego z nich. Poza wywiadami, na kanale pojawiają się także podcasty, filmy omawiające zagadnienia gramatyczne, skupiające się na słownictwie i wiele, wiele innych.

Lingster Academy

Źródło: YouTube

Ciągle mylisz kolejność słów w niemieckich zdaniach, nie wiesz kiedy użyć czasu Perfekt, a kiedy Präteritum, nie masz pewności, czy poprawnie posługujesz się dopełniaczem, a zawiłości strony biernej spędzają ci sen z powiek? Julia chętnie ci pomoże! Na jej kanale znajdziesz filmy, w których zagadnienia gramatyczne są wyjaśnione jasno, dokładnie i z użyciem wielu przykładów.

Dla tych, którzy będą czuli niedosyt, Julia przygotowała bezpłatnego e-booka z ćwiczeniami, dostępnego do pobrania – link znajdziesz w opisie pod materiałami. To jeszcze nie wszystko – jeśli chcesz przygotować się do egzaminu, poszerzyć słownictwo lub szukasz wskazówek, jak lepiej pisać po niemiecku lub znaleźć pracę w Niemczech, na kanale Lingster Academy także znajdziesz coś dla siebie. Filmy nagrywane są po niemiecku, jednak można skorzystać z funkcji napisów, również w języku polskim.

Czy tego typu nauka posiada tylko zalety?

Jak każda metoda, również nauka języka z YouTube ma swoje ograniczenia i nie powinna być jedyną, której używamy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za pomocą publikowanych tam filmów zapoznać się z teorią zagadnień gramatycznych, jednak w celu nabycia praktycznych umiejętności, konieczne są dodatkowe ćwiczenia. Aby nauczyć się języka, poza słuchaniem musimy równolegle rozwijać również umiejętności czytania, pisania i mówienia, a do tego YouTube nie jest wystarczający. Co więcej, mimo że autorzy filmów często starają się pozostawać w kontakcie ze swoimi odbiorcami, nie są w stanie odpisać na wszystkie komentarze czy wiadomości, co oznacza, że często zostajemy sami ze swoimi pytaniami czy wątpliwościami. Warto również być ostrożnym – kanał na YouTube może założyć każdy, dlatego przed rozpoczęciem nauki należy sprawdzić, czy publikowana wiedza jest rzetelna (chociażby przeglądając komentarze innych użytkowników pod materiałami). Ale bez obaw – kanały polecane w tym artykule są godne zaufania!

Gotowy/gotowa do wypróbowania naszych propozycji? Los geht’s! Koniecznie podziel się wrażeniami w sekcji komentarzy!

Zostaw komentarz przez Facebooka