Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie językowym Goethe Institut

Rozważasz zdanie egzaminu Goethe Institut, ale nie wiesz, czy to dobry pomysł? Jakie są zalety posiadania certyfikatu? Gdzie można podejść do egzaminu? Ile to kosztuje? Jak się przygotować? Które materiały będą najlepsze? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi, na każde z nurtujących Cię pytań. Koniecznie przeczytaj go do końca, żeby nie przegapić wskazówek dla zdających popartych własnym doświadczeniem autorki. A zatem do dzieła! Los geht’s!

Czym są certyfikaty Goethe Institut?

Goethe Institut to organizacja, której misją jest popularyzowanie języka oraz kultury Niemiec. Działa obecnie na terenie aż 92 krajów, w tym także w Polsce, gdzie ma dwie główne placówki – w Warszawie i w Krakowie.

Instytut Goethego oferuje jedne z najbardziej znanych i powszechnie honorowanych egzaminów z języka niemieckiego. Przeprowadzane są one na każdym poziomie zaawansowania (od A1 do C2) i składają się z 4 części – czytania, pisania, słuchania oraz mówienia. Po zdaniu każdego z wymienionych modułów, otrzymuje się bezterminowy certyfikat poświadczający znajomość języka niemieckiego na danym poziomie.

Dlaczego warto zdawać egzamin Goethe Institut?

Posiadanie certyfikatu językowego niesie ze sobą szereg korzyści. Jako wiarygodne i obiektywne zaświadczenie o umiejętnościach językowych stanowi cenny punkt w każdym CV. Nie tylko wyróżni Cię wśród kandydatów, ale udowodni również posiadanie cenionych na rynku pracy kompetencji miękkich takich jak: chęć rozwoju, samodyscyplina, umiejętność pracy pod presją czasu czy realizacji wyznaczonych celów.

Ponadto certyfikaty Goethe to świetne rozwiązanie dla każdego, kto marzy o studiowaniu za granicą. Z certyfikatem C1 można aplikować na studia zarówno w Austrii, jak i Szwajcarii, a certyfikat C2 umożliwia podjęcie nauki w Niemczech. Natomiast w przypadku większości z polskich uczelni, egzaminy od poziomu B2 wzwyż zwalniają z konieczności uczestnictwa w lektoratach z języków obcych.

Warto również dodać, że chęć zdania egzaminu Goethe może okazać się świetną motywacją do nauki niemieckiego. Jako cel z konkretnymi wymaganiami i datą realizacji dobrze zdyscyplinuje nawet najbardziej zagorzałych prokrastynatorów, a w przypadku bardziej zaawansowanych osób stanie się idealną okazją do pogłębienia wyszukanego, akademickiego słownictwa.

Jak zapisać się na egzamin i ile on kosztuje?

Lista terminów egzaminów i miejsc, w których są przeprowadzane znajduje się tutaj: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/m/sta/koo/pfz.html. Wystarczy wybrać odpowiednie miasto, rozwinąć menu z danymi kontaktowymi i przejść na stronę internetową konkretnego centrum egzaminacyjnego. Tam możemy już dokonać zapisu online.

Ceny egzaminów różnią się w zależności od poziomu zaawansowania. Na chwilę obecną (kwiecień 2022) najtańszy A1 kosztuje 160 zł, natomiast najdroższy C2 – 830 zł. Aktualne ceny egzaminów zawsze warto sprawdzić bezpośrednio na stronie Instytutu Goethego pod tym linkiem:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/m/sta/war/prf/pre.html

Jak przygotować się do egzaminu?

Bez względu na to, czy zamierzasz przygotować się samodzielnie, czy dołączyć do jednego z kursów oferowanych przez Instytut Goethego, najważniejszym pozostaje zaznajomienie się z formułą testów. Na stronie instytutu dostępne są bezpłatne arkusze w formie PDF do wszystkich z 4 części egzaminu (słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie) oraz plik MP3 do odtworzenia online w trakcie modułu Słuchanie.

Wspomniane materiały znajdziesz tutaj: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/war/prf.html. Wybierz interesujący Cię poziom z menu po lewej stronie, a następnie przejdź do sekcji „Materiały Treningowe”. Jeśli przygotowujesz się sam lub potrzebujesz więcej ćwiczeń warto rozważyć zakup podręcznika stworzonego specjalnie z myślą o podchodzących do egzaminu Goethe.

Dobrym wyborem będzie seria „Mit Erfolg zum Goethe-Zertifikat” wydawnictwa Klett lub propozycja od Cornlesen pod tytułem: „Deutsch Prüfungstraining Goethe-Zertifikat“. W obu podręcznikach znajdziesz nie tylko ćwiczenia i przykładowe arkusze, ale również wiele cennych porad odnośnie samego egzaminu (np.: metod rozwiązywania poszczególnych zadań lub sposobu oceniania przez egzaminatorów).

Porady dla zdających

Każdy egzamin zawsze wiąże się z ogromnym stresem, dlatego warto już na etapie przygotowań poczynić parę kroków, które pomogą go zniwelować.

Spróbuj zasymulować warunki egzaminu u siebie w domu. Wyłącz radio, zamknij okno i pozbądź się innych potencjalnych rozpraszaczy uwagi. Ustaw czasomierz na tak długo, na ile przewidziana jest dana część testu. Jest to niezwykle istotne, bo dzięki temu, nauczysz się mądrze zarządzać czasem w trakcie egzaminu.

Stwórz playlistę z ulubionymi niemieckimi piosenkami. Słuchanie jej w czasie przerw pomoże Ci się uspokoić i wprowadzi Cię w rytm niemieckiego. Nie zapomnij też o kawałku gorzkiej czekolady lub garści orzechów! Zawarty w nich magnez wspomoże Twój mózg w trakcie egzaminu.

Jeśli stresuje Cię część ustna, to koniecznie obejrzyj wszystkie dostępne filmy z przykładowym egzaminem na Youtubie. Dobrym pomysłem będzie też zaproszenie Twojego Gesprächspartner do rozmowy po niemiecku już przed wejściem na salę egzaminacyjną.

Dzięki temu oboje poczujecie się dużo pewniej. Teraz nie pozostaje nic innego jak życzyć Ci powodzenia na egzaminie! Viel Erfolg!

Zostaw komentarz przez Facebooka

Najnowsze wpisy

Obserwuj nas na Facebooku