5 rad dla rozpoczynających naukę niemieckiego

5 rad dla rozpoczynających naukę niemieckiego

Kochasz muzykę Rammsteina? Współpracujesz z Niemcami w firmie? Marzysz o przeprowadzce do Berlina? Nieważne, z jakich powodów pragniesz poznać język naszych sąsiadów, warto się do tego dobrze przygotować. Wszak nie bez powodu mówi się, że dobry plan to połowa sukcesu. Dlatego ułatw sobie start, korzystając z doświadczenia innych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę z niemieckim. 

1. Nie bój się, że nie dasz rady! 

Wśród wielu osób panuje przeświadczenie, że niemiecki to niewyobrażalnie trudny język. Choć jest to z pewnością sprawa indywidualna, to nie taki diabeł straszny, jak go malują. 

Niemiecki jest zdecydowanie łatwiejszy niż język polski. Jest w nim mniej przypadków (tylko 4 i nie wymagają odmiany końcówki rzeczownika) oraz nieliczne wyjątki od reguł (w przeciwieństwie do naszego ojczystego języka). Wymowa też nie powinna sprawiać Polakom trudności – mamy to szczęście, że bez problemu odróżniamy „sch” [sz] od „ch” [s’]. Poza tym wiele niemieckich słów już doskonale znasz! Wszystko dzięki germanizmom, które przywędrowały do nas właśnie zza zachodniej granicy. Przykładowo: regał, krawat oraz market pochodzą odpowiednio od niemieckich: das Regal, die Krawatte i der Markt

Dlatego nie odkładaj już nauki na później. Bez obaw! Du schaffst es (dasz radę)! 

2. Pamiętaj o der, die, das! 

Rodzajniki to niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych elementów gramatyki języka niemieckiego. Bardzo trudno poprawnie się nim posługiwać, jeśli ich dobrze nie znamy. Dlatego warto już od samego początku wyrobić w sobie nawyk uczenia się słówek wraz z przypisanym mu rodzajnikiem. Innymi słowy – jeśli tworzysz listę wyrazów z budynkami w mieście do nauki, koniecznie dodaj „das” do Haus i „der” do Park! W przyszłości sobie za to podziękujesz. 

Dobrym pomysłem jest też przypisanie oddzielnego koloru każdemu z rodzajników (np. der niebieski, die – różowy, das – zielony). W ten sposób mózg otrzyma więcej bodźców, dzięki czemu dużo łatwiej będzie mu skojarzyć słowo z poprawny rodzajnikiem. 

3. Mów do siebie po niemiecku! 

Chociaż ten pomysł może wydawać się absurdalny, a współdomownicy prawdopodobnie uznają Cię za szaleńca, zdecydowanie warto zaryzykować. W końcu istotą każdego języka jest właśnie komunikacja. Wszyscy uczymy się języków obcych przede wszystkim po to, żeby porozumieć się z innymi, przekazać im swoje myśli. Jednak nie będzie to możliwe, jeśli w swoim planie nauki pominiemy ćwiczenie mówienia. Dlatego pozwól się sobie rozgadać! 

Tylko jak to zrobić? Na samym początku spróbuj używać polskich słów w niemieckich zwrotach. Przykładowo: 

Ich will jeść. 

Ich will iść. 

Ich will obejrzeć film. 

Poprzez częste powtarzanie konstrukcji “ich will” (ja chcę), stanie się ona dla Ciebie bardzo naturalna. Wkrótce, wraz z postępem nauki poznasz więcej niemieckich słów, w tym niemieckie odpowiedniki: jeść, spać, oglądać film. Do tego czasu już świetnie opanujesz podstawę swojego zdania. Wtedy zacznij wypróbowywać nowe kombinacje. Powtórzyłeś ostatnio nazwy owoców, warzyw i napojów? Znasz niemieckie odpowiedniki jeść i pić? Świetnie! Dodaj je do „ich will”! Teraz wiesz, jak powiedzieć znajomym z Niemiec, że chcesz zjeść jabłko lub wypić filiżankę kawy. 

Postępuj tak z każdą nową konstrukcją gramatyczną. Powtarzaj ją na głos i staraj się do niej dokładać jak najwięcej słów, które już znasz. Myśl o języku jak o klockach. Baw się i łącz. 

4. Zapamiętuj całe frazy, nie tylko pojedyncze słówka! 

Jest to metoda, która znacznie przyspiesza naukę języka. Jeśli zapamiętasz: Ich trinke jeden Morgen Kaffee (codziennie rano piję kawę), od razu zyskujesz zdanie gotowe do użytku. Nie musisz głowić się nad gramatyką, ani tracić czasu na szukanie tłumaczeń polskich wyrazów w słowniku, bo one już tam są. Zamiast pojedynczego Kaffee, uczysz się 5 słów w kontekście! Zacznij rozkładać język na czynniki pierwsze, zamiast go składać. 

Warto również zaznaczyć, że zapamiętywanie całych fraz to gwarancja poprawności gramatycznej i używania naturalnych kolokacji. Dzięki temu przestaniesz martwić się o to, jak coś powiedzieć. Zamiast tego skupisz się na tym, co chcesz przekazać. Zaczniesz myśleć jak Niemiec. Brzmi kusząco, prawda? 

Tylko skąd brać takie frazy? Dobrym sposobem jest przepisywanie całych zdań z podręcznika, np. z sekcji z dialogami. Jeśli masz dostęp do niemieckich gazet lub książek, podkreślaj w nich zdania z nieznanymi Ci słowami lub takie, które Ci się zwyczajnie spodobały. Innym świetnym źródłem są… opakowania produktów! Dlatego następnym razem, gdy będziesz wybierać płyn do prania, zwróć uwagę na hasła reklamowe na etykietach. Niektóre z nich to prawdziwe perełki językowe. 

5. Nie przeładuj się nauką! 

Gdy rozpoczynamy naukę jesteśmy zazwyczaj pełni entuzjazmu i motywacji. Obiecujemy sobie, że będziemy codziennie uczyć się niemieckiego po godzinę lub dwie…Tylko, że tak postawiony cel jest często niemożliwy do zrealizowania. Jeśli nie chcesz zniechęcić się do języka, uważnie przeanalizuj swój plan i określ, ile czasu jesteś w stanie realnie poświęcić na aktywną naukę. Następnie wyznacz konkretne godziny. To nie musi być zawsze sobota o 16:00 albo poniedziałek o 18:00. Mogą się one zmieniać w zależności od Twoich potrzeb. Najważniejsze, żebyś na stałe uwzględnił niemiecki w swoim grafiku. 

Inna równie istotna kwestia to wybór materiałów. Żyjemy w czasach, gdzie z łatwością można uzyskać dostęp do wielu świetnych treści. Każdy chce korzystać z najlepszych podręczników, a tych jest naprawdę wiele na rynku, przez co łatwo popaść w spiralę kupowania coraz to nowszych książek. Dlatego, żeby nie czuć się przytłoczonym, postaraj się ograniczyć źródła – nie korzystaj z 5 kursów naraz. Na początek w zupełności wystarczy jeden podręcznik. 

Skoro zostałeś już wyposażony w pięć rad dla początkujących, nie pozostało nic innego jak wykorzystać je w praktyce. Teraz możesz odkrywać tajemnice niemieckiego szybciej i skuteczniej. Dlatego nie zastanawiaj się już ani chwili dłużej. Czas wyruszyć w podróż! W podróż po wiedzę. Szerokiej drogi! Viel Spaß beim Deutschlernen – dobrej zabawy przy nauce języka niemieckiego!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *