Trzy kanały do nauki języka niemieckiego na YouTube, które musisz znać!

Studiowanie opasłych tomów, wkuwanie tabelek ze słówkami, przesiadywanie na nudnych lekcjach w szkole? Na szczęście obecnie pasjonaci nauki języków obcych mają do dyspozycji mnóstwo przyjemniejszych, ciekawszych, a co ważniejsze efektywniejszych metod. Jedną z nich jest bez wątpienia nauka z wykorzystaniem profesjonalnych kanałów na YouTube.

Dlaczego nauka z YouTube?

Wybierając tę metodę, uczymy się języka wykorzystując najbardziej naturalny sposób: przez słuchanie. Podobnie jak wtedy, kiedy jako dziecko przyswajaliśmy sobie nasz język ojczysty! Jest to również ratunek dla wiecznie zabieganych – wystarczy smartfon z dostępem do Internetu i słuchawki i możemy zaczynać naukę, czy to w autobusie, czy stojąc w kolejce w sklepie, czy spacerując z psem. Nie mamy też narzuconych ram czasowych – uczymy się wtedy, kiedy znajdziemy chwilę. Metodę tę docenią również osoby, które z różnych względów muszą zaciskać pasa. Nauka języków obcych potrafi nadszarpnąć budżet, ale na szczęście dzięki Internetowi nie trzeba z niej rezygnować, kiedy nasz portfel świeci pustkami. Z większością kanałów na YouTube możemy się uczyć bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Dzięki ich różnorodności każdy znajdzie dla siebie coś interesującego, a przecież nauka nie musi (i nie powinna!) być nudna.

Z tymi kanałami nauka niemieckiego to przyjemność!

Wybór kanałów jest ogromny, ale poniższe trzy zasługują na szczególną uwagę:

Dein Sprachcouch

Źródło: YouTube

Jego autorka, Maria, pochodzi z Rosji, ale jej niemiecki mógłby zawstydzić niejednego rodowitego Niemca! Przygotowujesz się do egzaminu z języka niemieckiego i szukasz pomocy w napisaniu perfekcyjnego listu lub wygłoszeniu prezentacji, która zwali komisję z nóg? Na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Marzysz o znalezieniu pierwszej pracy w języku niemieckim? Z Marią nauczysz się, jak umawiać terminy spotkań, przeprowadzać rozmowy telefoniczne i napisać profesjonalnego maila. Na kanale znajdziesz też filmy, które pomogą poszerzyć słownictwo, poprawić rozumienie języka i wymowę, a także te bardziej swobodne i zabawne, których można posłuchać wracając do domu po ciężkim dniu.

Kanał Marii to raj dla estetów – filmy są perfekcyjnie przygotowane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Dodatkową zaletą są niemieckie napisy i dostępne do pobrania bezpłatne pliki PDF ze słownictwem omawianym w danym filmie. Warto odwiedzić powiązany z kanałem profil na Instagramie, na którym umieszczane są zabawne rolki, dzięki którym poznasz nowe słowa i zwroty wraz z poprawną wymową- a przy okazji poprawisz sobie humor!

Easy German

Źródło: YouTube

Masz za sobą wiele godzin nauki, kilka kursów językowych i zdanych egzaminów międzynarodowych, a jednak nadal trudno ci jest zrozumieć Niemców? Niestety, podręcznikowy niemiecki w konfrontacji z „tubylcami” często okazuje się niewystarczający. Z pomocą przychodzi Easy German, kanał prowadzony między innymi przez Cari, Janusza, Manuela i Isi.

Znajdziesz na nim głównie wywiady uliczne na przeróżne tematy: od planów na weekend, po poglądy polityczne. Dzięki nim możesz sprawdzić swój poziom rozumienia „żywego”, codziennego języka bez konieczności podróżowania do Niemiec, a także poszerzyć swoją znajomość tak zwanej Umgangssprache (mowy potocznej), w czym pomogą ci niemieckie i angielskie napisy. Dodatkowo, za symboliczną opłatą możesz otrzymać interaktywne ćwiczenia do każdego z nich. Poza wywiadami, na kanale pojawiają się także podcasty, filmy omawiające zagadnienia gramatyczne, skupiające się na słownictwie i wiele, wiele innych.

Lingster Academy

Źródło: YouTube

Ciągle mylisz kolejność słów w niemieckich zdaniach, nie wiesz kiedy użyć czasu Perfekt, a kiedy Präteritum, nie masz pewności, czy poprawnie posługujesz się dopełniaczem, a zawiłości strony biernej spędzają ci sen z powiek? Julia chętnie ci pomoże! Na jej kanale znajdziesz filmy, w których zagadnienia gramatyczne są wyjaśnione jasno, dokładnie i z użyciem wielu przykładów.

Dla tych, którzy będą czuli niedosyt, Julia przygotowała bezpłatnego e-booka z ćwiczeniami, dostępnego do pobrania – link znajdziesz w opisie pod materiałami. To jeszcze nie wszystko – jeśli chcesz przygotować się do egzaminu, poszerzyć słownictwo lub szukasz wskazówek, jak lepiej pisać po niemiecku lub znaleźć pracę w Niemczech, na kanale Lingster Academy także znajdziesz coś dla siebie. Filmy nagrywane są po niemiecku, jednak można skorzystać z funkcji napisów, również w języku polskim.

Czy tego typu nauka posiada tylko zalety?

Jak każda metoda, również nauka języka z YouTube ma swoje ograniczenia i nie powinna być jedyną, której używamy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za pomocą publikowanych tam filmów zapoznać się z teorią zagadnień gramatycznych, jednak w celu nabycia praktycznych umiejętności, konieczne są dodatkowe ćwiczenia. Aby nauczyć się języka, poza słuchaniem musimy równolegle rozwijać również umiejętności czytania, pisania i mówienia, a do tego YouTube nie jest wystarczający. Co więcej, mimo że autorzy filmów często starają się pozostawać w kontakcie ze swoimi odbiorcami, nie są w stanie odpisać na wszystkie komentarze czy wiadomości, co oznacza, że często zostajemy sami ze swoimi pytaniami czy wątpliwościami. Warto również być ostrożnym – kanał na YouTube może założyć każdy, dlatego przed rozpoczęciem nauki należy sprawdzić, czy publikowana wiedza jest rzetelna (chociażby przeglądając komentarze innych użytkowników pod materiałami). Ale bez obaw – kanały polecane w tym artykule są godne zaufania!

Gotowy/gotowa do wypróbowania naszych propozycji? Los geht’s! Koniecznie podziel się wrażeniami w sekcji komentarzy!

Zostaw komentarz przez Facebooka

Najnowsze wpisy

Obserwuj nas na Facebooku